Divji kostanj običajno najdemo v parkih, redko tudi v gozdovih. Že njegovo latinsko ime pove, da ni prav nič v sorodu s pravim kostanjem, spada namreč v družino bukev.
V njegovem plodu se nahaja učinkovina escin, ki je kemijsko gledano kompleksna spojina večih triterpenskih saponinov. In ker je escin tako kompleksno zgrajen, je daleč najbolj učinkovit sveže in pravilno izoliran iz plodu divjega kostanja.
Zagotovo si že slišal za kostanjeve kreme, ki se uporabljajo pri krčnih žilah. Izboljšajo videz krčnih žil, preprečujejo otekanje nog in bolečine v krčnih žilah.
Escin deluje na naše ožilje in sicer krepi steno žil, kar posledično znižuje krvni tlak, izboljša videz krčnih žil in zmanjša otekanje sklepov. Dokazano tudi pomaga zdraviti kronično vensko insuficienco. Najbolj učinkovit je v obliki krem in gelov, ki jih masiramo v prizadete dele telesa. Notranja uporaba escina se ne priporoča.
Escin lahko iz plodu divjega kostanja izločimo le z alkoholom, najboljše s 70% etanolom farmacevtske čistoče. Zaradi svoje kemijske narave je v olju in vodi zelo slabo topen, zato plodov divjega kostanja nikoli ne namakamo v olje ali vodo. Sveže plodove narežemo, potopimo v alkohol in po 3 tednih precedimo. Tak izvleček lahko uporabimo pri izdelavi mazila, ali pa ga razredčimo z vodo in ga uporabimo kot obkladek.
Če imaš težave z žilami, ti poleg uporabe kostanjevega mazila priporočam tudi 8 tedensko kuro z ajdovim čajem. Ta namreč vsebuje rutin, encim, ki obnavlja steno žil in je podpre terapijo s kostanjevimi pripravki.