Divje rastoča zelišča se v tradicionalni medicini uporabljajo že stoletja. Za čudovite cvetoče in dišeče rastline je jasno, s čim so nas pritegnile. Vendar pa ne gre vseh soditi le po videzu, in to velja tudi za skromno koprivo.
Kopriva (Urtica dioica) je zelnata trajnica, ki jo najdemo skoraj povsod. Razširjena je predvsem v Evropi, Ameriki in delih Azije. Prepoznamo jo po jajčastih in grobo nazobčanih listih, štirirobem steblu in po pekočem občutku, ki ga spremlja izpuščaj, če se je dotaknemo z golo kožo. To nam povzročijo drobni laski, napolnjeni s kislino, ki koprivi služijo kot obramba pred škodljivci. Ne glede na to pa so listi koprive polni hranilnih snovi, vitaminov in mineralov, ki rastlino uvrščajo med pomembna zelišča v kozmetiki in farmaciji. Posebno pogosta je v izdelkih za nego lasišča, saj učinkovito neguje in krepi lasišče ter posledično preprečuje izpadanje las.
Kopriva vsebuje zelo dobre protivnetne učinkovine, ki vplivajo na lajšanje revme in blažijo sezonske simptome alergijskih reakcij. Poleg tega z vsebnostjo karotenoidov, vitaminov K, B in C zelo pozitivno vpliva na naš imunski sistem in splošno zdravje. Vsebuje tudi precejšnjo količino mineralov, med katerimi je tudi silicij. Ta mineral je izredno dobrodošel pri negi naše kože, las in lasišča.
Poleg rožmarina se v zadnjem času za zdrave in goste lase uporablja tudi kopriva. Kopriva nam nudi antioksidante, protivnetne in antimikrobne sestavine, s katerimi pripomore k negi lasišča. Pri tem naše lasišče pomirja, ga krepi in odpravlja prhljaj.
Blagodejni učinki na lase in lasišče pa se tu šele začnejo. Kopriva namreč velja za eno najstarejših zelišč, ki se uporablja pri težavah z izpadanjem las. V ta namen lahko uporabljamo tako čaje kot koprivno vodo za izpiranje, še bolj učinkoviti pa so izdelki z naravnimi izvlečki koprive. Ti izvlečki vsebujejo veliko koncentracijo vitaminov, mineralov in drugih rastlinskih učinkovin, ki preprečujejo vnetja, izpadanje las in zraven še negujejo naše lasišče. Kopriva vsebuje naravne beta-sitosterole, ki učinkovito spodbujajo lasne mešičke, spodbujajo rast las ter zavirajo izpadanje. Zelo učinkoviti so posebno z izpadanjem las pri moških, saj preprečujejo sintezo dihidrotestosterona (DHT), ki je poglavitni krivec za izpadanje las pri moških.
Kopriva pa ne spodbuja le rasti las, temveč krepi tudi njihovo strukturo. Z vsebnostjo velike količine mineralov poskrbi tudi za to, da so naši lasje močni, sijoči, na kratko – zdravi!
Viri:
Bhusal, K. K., Magar, S. K., Thapa, R., Lamsal, A., Bhandari, S., Maharjan, R., Shrestha, S., & Shrestha, J. (2022). Nutritional and pharmacological importance of stinging nettle (Urtica dioica L.): A review. Heliyon, 8(6), e09717. https://doi.org/10.1016/j.heliyon.2022.e09717
Pant, V., Sundriyal, R.C.. (2016). Nutritional and therapeutic efficacy of Stinging Nettle-A review. The Journal of Ethnobiology and Traditional Medicine. 126. 1240-1254.
Hagerty, K. (2023). Stinging Nettle for Hair Loss: Risks & Rewards. Hims. Pridobljeno 3. 7. 2023 iz: https://www.forhims.com/blog/stinging-nettle-hair-loss