Se vam že svita o kateri rastlini je govora? Regrat, seveda. Med bolj poznanimi rastlinami, ki zgodaj spomladi začnejo z vegetacijo in rastjo je tudi regrat (Taraxacum off.).
Regrat v sebi skriva veliko snovi, ki pozitivno delujejo na delovanje človeškega organizma. Rudnine, predvsem železo, kalcij in magnezij, karotenoide, vitamina C in E, vitamine skupine B ter grenčine.
Spomladi nabiramo mlade listke, ki jih dobro operemo in običajno pripravimo v solati. Priporočam vam, da liste po nabiranju čimprej uporabite, saj se z daljšanjem časa shranjevanja zmanjšuje količina aktivnih snovi v rastlini. Regratovi listi dobro delujejo na prebavo, spodbujajo delovanje ledvic in posledično povzročajo odvajanje vode in pospešujejo presnovo. Zmanjšujejo tudi količino sladkorja v krvi.
Mlade liste nabiramo tudi za čaj in sicer jih takoj po nabiranju pričnemo sušiti v temnem, toplem in zračnem prostoru. Pomembno je, da jih posušimo hitro in na primerni temperaturi (okrog 35°C).
Posušeno drogo uporabimo za pripravo čaja. Čaj pijemo za spodbujanje odvajanja vode in blata iz telesa, za spodbujanje izločanja žolča. Ljudsko zdravilstvo ga priporoča proti zastajanju seča in ledvičnim kamnom ter prebavnim motnjam zaradi lenega črevesja. Znana je tudi uporaba pri revmatičnih obolenjih, obrabljenih sklepih, ledvenem useku in vnetju išiasa.
Kot čaj lahko pripravimo tudi sušeno korenino regrata. Korenino vedno kopljemo jeseni, ko rastlina začne kopičiti hranilne snovi, ki ji omogočajo preživetje zime in pričete vegetacije spomladi, v korenino. Korenino lahko kopljemo tudi zgodaj spomladi, predenj regrat prične s ponovno rastjo. Korenino uporabljamo proti enakim težavam kot liste, vendar pa obstaja nekaj razlik in sicer:
-listni izvlečki močneje ženejo na vodo kakor koreninski, oboji pa so po učinku primerljivi sintetičnemu diuretiku furosemidu
-listi znižajo krvni sladkor s spodbujanjem beta celic trebušne slinavke podobno kot sintetični antidiabetik tolbutamid. Delujejo tudi protitumorno, najbrž na enak način kot protitumorni polisaharidi, na primer lentinan.
Raziskave v znanosti:
-regrat deluje protivnetno, protiangiogenično (preprečuje razrast žilic, ki s hranili oskrbujejo tumorske celice) in zmanjšuje zaznavanje bolečine preko živčnega sistema (Hye-Jin Jeona, Hyun-Jung Kangb, Hyun-Joo Junga, Young-Sook Kanga, Chang-Jin Limb, Young-Myeong Kimc, d, Eun-Hee Parka. Anti-inflammatory activity of Taraxacum officinale. Journal of Ethnopharmacology. 115, 1, 4.1.2008. 82–88)
-regrat deluje preventivno proti akutnemu pankreatitisu pri podganah (povzročen preko oktapeptidov holestocistokinina)(Sang-Wan Seo, Hyun-Na Koo, Hyo-Jin An, Kang-Beom Kwon, Byung-Cheal Lim, Eun-A Seo, Do-Gon Ryu, Goo Moon, Hong-Yeoul Kim, Hyung-Min Kim, and Seung-Heon Hong. Taraxacum officinale protects against cholecystokinin-induced acute pancreatitis in rats. World J Gastroenterol. 11(4): 597–599
Spomladi na našem jedilniku vsekakor ne sme manjkati regratova solata. Regrat lahko pripravimo na mnogo načinov, največ aktivnih snovi se vsekakor nahaja v presno pripravljeni rastlini. Spomladi lahko z nekajdnevnim uživanjem regrata telo prečistimo in spodbudimo presnovo ter delovanje organizma.