Navadni rman (Achillea millefolium) je zelnata trajnica, ki v zmernem podnebju raste praktično celo leto. Zraste do 60cm s togim, pokončnim in lesnatim steblom. Cveti celo pomlad in poletje, cvetovi so drobni, (umazano) beli, včasih nekoliko rožnati in združeni v kobule. Zgodaj spomladi rman požene liste, ti so peresasto deljeni (skoraj resasti), podolgovati in suličasti. Za zdravilske in prehrambne namene lahko uporabimo celotno rastlino, a nabirajo se predvsem cvetovi. Razširjen je praktično povsod na poljih, suhih in obdelanih travnikih, njivah, ob poteh in na vrtovih.
Rman najdemo praktično povsod, a moramo pri nabiranju biti pazljivi, saj sta rmanu podobni še dve rastlini. To sta divje korenje (Daucus carota) in pikasti mišjak (Conium maculatum). V kolikor namesto rmana naberemo nekaj divjega korenja, ni skrbi, saj je tudi ta rastlina užitna. V tem primeru bomo rmanovemu čaju dodali le nekaj korenčkovega pridiha. Zamenjava s pikastim mišjakom je veliko resnejša. Ta rastlina je zelo strupena. Strupeni alkaloidi, ki jih ta rastlina vsebuje, so smrtno nevarni ljudem in živalim. Ta strup so zaradi močnega in hitrega delovanja izkoriščali že v srednjem veku.
Vse tri rastline imajo cvetove združene v kobule, drobni cvetovi pa so bele barve. Rman lahko od njiju zanesljivo ločimo predvsem po listih in vonju. Prav tako sta divje korenje in pikasti mišjak vsaj 2x višji od rmana, pikasti mišjak je celo prekrit z vijoličnimi pikami. Listi mišjaka in korenja so pernati, sestavljeni iz mnogo segmentov in sedijo na dolgih pecljih. Ti listi so prav tako večji od rmanovih. Za rmanove liste je značilno, da izgledajo kot ptičje pero. Imajo 1 podolgovato glavno žilo, iz katerega izraščajo drobni stranski lističi, ki so prav tako deljeni. Divje korenje ima v cvetnem kobulu na sredini 1 sterilen cvet vijolične barve. Tega rman nima.
Ko končno pozitivno prepoznamo rman, ga lahko začnemo nabirati in uporabljati v različne namene. Rman je namreč zelo uporabna, užitna in zdravilna rastlina. Vsebuje eterično olje, flavonoide, grenčine, salicilno kislino, vitamin C, aminokisline ter tudi cineol in kafro. V zdravilske namene se uporablja že vrsto let in je na tem področju zelo dobro raziskan. Cenjeno je predvsem njegovo protimikrobno delovanje, prav tako pa je zelo učinkovit pri pomirjanju krčev in ostalih neprijetnih simptomih menstruacije. Deluje kot pomirjevalo in pomaga pri nespečnosti, krčnih žilah in še več…
Lastniki vrtov ga zelo radi dodajo h kompostu, saj zelo hitro razpade in pospešuje kompostiranje. S čajem zalivajo in pršijo rastline, ker ima močno protimikrobno delovanje rastline ščiti pred boleznimi. Za namen gnojenja lahko iz rmana pripravimo gnojilo oz. prevrelko, kot jo pripravljamo iz kopriv. Pa, da obnovimo; v večji posodi (vedro) z vodo namočimo rman (1kg), pustimo stati nekaj tednov, da se preneha peniti, uporabljamo razredčenega (1:20) pri zalivanju kot gnojilo.
Zdi se, da rmanovem potencialu in uporabnosti ni konca ne kraja. Naj bo tale prispevek prijetna spodbuda k nabiranju te čudovite rastline, s katero si lahko pri različnih težavah in obolenjih pomagamo sami.
Viri:
Codekas, C. (2022). 12 Edible and Medicinal Weeds to Forage in Your Backyard. Grow, forage, cook, ferment. Pridobljeno 7. 3. 2023 iz: https://www.growforagecookferment.com/edible-backyard-weeds/
Codekas, C., (2021). Foraging Yarrow: Identification, Look-alikes, and Uses. Grow, forage, cook, ferment. Pridobljeno 7. 3. 2023 iz: https://www.growforagecookferment.com/foraging-for-yarrow/
Dupree, R. (2019). Beware the Poisonous Variety in These 3 Similar Wildflowers. Hobby farms. Pridobljeno 7. 3. 2023 iz: https://www.hobbyfarms.com/wildflowers-useful-deadly-queen-annes-lace-yarrow-hemlock/