Navadni bršljan (Hedera helix) je zimzelena olesenela trajnica, ki se s pomočjo posebnih oprijemalnih koreninic vzpenja po zidovih, skalah in drevesih. Je izredno trdoživa rastlina in doseže dolžino tudi do 50 m. Listi bršljana so temno zeleni, izredno enostavni usnjati in različnih oblik. Cvetovi so drobni, rumeno zeleni, razporejeni v kobule in včasih težko opazni. Bršljan cveti od septembra do oktobra, plodovi pa dozorijo šele naslednje leto spomladi, ko se iz cvetov razvijejo strupene temno modre jagode. Zasajenega ga najdemo skoraj povsod, danes se prodaja tudi kot okrasna rastlina, razširjen pa je predvsem v Evropi.
Zanimivo
Kljub zmotnemu prepričanju, da je bršljan rastlina zajedavka, je vse prej kot to. Bršljan ima svoj koreninski sistem, s katerim črpa vodo in minerale, v zelenih listih pa izdeluje zase nujne organske snovi in kisik. Bršljan drevesa uporablja zgolj kot oporo in da lahko pride do vira svetlobe.
Bršljan je iz zdravstvenega in kozmetičnega vidika zelo zanimiva rastlina. Pestro zgodovino ima predvsem v zdravstvu, saj so ga že v daljni preteklosti uporabljali za čiščenje ran, zdravljenje vnetij, revmatizma in celo pri zdravljenju tuberkuloze. K sreči pa to ni vse, že v starih zapisih je bil omenjen kot rastlinski dodatek k pripravkom za hujšanje in zmanjševanje maščob v telesu. Danes je znan predvsem po tem, da izredno učinkovito pomaga pri boju s trdovratnim celulitom. Učinkuje na način, da zmanjša videz pomarančne kože, kožo zgladi in poenoti.
Bršljanovi izvlečki spodbujajo delovanje kože, njeno prekrvavljenost in pomagajo pri zmanjševanju celulita.
Koristne snovi, ki jih pri bršljanu izrabljamo, se nahajajo v listih in plodovih, ti se zaradi strupenosti uporabljajo redkeje. Listi pa vsebujejo flavonoide (rutozid), triterpenske saponine (hederin in hederagenin),ki izboljšujejo delovanje limfnega in krvnega sistema. Preprosto rečeno nam te snovi izboljšajo prekrvavljenost tkiva, s tem izboljšajo vpoj koristnih snovi, posledično pomaga izločati odpadne snovi (npr. skladiščene maščobe) iz celic. Te se nato uporabijo kot vir energije ali pa izločijo iz telesa. Saponini so zaslužni za to, da maščobe postanejo topne, tako jih celice izločijo in s tem preprečijo, da bi se nalagale. Vse te učinkovine dajejo bršljanu sposobnost učinkovitega odstranjevanja maščobnih oblog, celulita in zmanjševanja videza pomarančne kože.
Za namen zmanjševanja celulita se bršljan uporablja posebej v obliki izvlečkov, ki jih dodamo h kremam. Nekateri pa bršljanove liste namakajo v olju in nato v kremo dodajo olje. Priporočajo se predvsem izdelki, ki že vsebujejo bršljanove izvlečke. Za boljše rezultate moramo bodisi kremo, maslo za telo ali olje v telo oz. v prizadeti del telesa vtreti in masirati. Še boljše je, če v ta namen uporabimo valjček za masažo ali pa krtačo za suho krtačenje. Pri uporabi pripomočka hitreje opazimo prekrvavitev, krema z učinkovinami se vpije hitreje in zmanjšanje celulita je veliko bolj opazno. Navadno lahko prve rezultate opazimo po dveh tednih, koža je bolj napeta, luknjice in izbokline pa se zmanjšajo.
Pri vseh pripomočkih pa ne gre brez rednega gibanja in pitja vode. Še tako dragi čudežni preparat nam ne zagotovi rezultatov, v kolikor sami ne poskrbimo za dobro počutje in zdravo telo.
Viri:
Britannica, T. Editors of Encyclopaedia (2021, December 20). ivy. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/plant/ivy-plant
Dupont, E., Journet, M., Oula, M. L., Gomez, J., Léveillé, C., Loing, E., & Bilodeau, D. (2014). An integral topical gel for cellulite reduction: results from a double-blind, randomized, placebo-controlled evaluation of efficacy. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 7, 73–88. https://doi.org/10.2147/CCID.S53580
Hexsel, D., Orlandi, C., Prado, D. (2005). Botanical Extracts Used in the Treatment of Cellulite. Dermatologic surgery : official publication for American Society for Dermatologic Surgery [et al.]. 31. 866-72; discussion 872. 10.1111/j.1524-4725.2005.31733.