Vrtnici dandanes pripisujemo poseben sloves romantičnega cveta z opojnim vonjem. Prav tako prevečkrat pomislimo nanjo le kot dekor in vir estetike za naše oči.
Resnica je, da so vrtnice resnično lepe, vendar pa to ni vse. Vsebujejo tudi mnogo koristnih snovi, katere ljudje izrabljamo že stoletja. Kot vir dišav za aromaterapijo so jih uporabljali že stari Grki in Rimljani. V srednjem veku pa so jih gojili predvsem za uporabo v zdravstvu in kulinariki. Uporaba v ta namen je bila z tisti čas izredno napredna. Vrtnica ima namreč veliko zdravilnih in protivnetnih učinkovin, ki pospešujejo celjenje, kar pa je ob odsotnosti antibiotikov prišlo še kako prav. Vrtnice so bile nekaj stoletij nazaj še posebno cenjene pri članih kraljevih družin, celo kot plačilno sredstvo.
Sodobna uporaba
Danes to čudovito in vsestransko rastlino uporabljamo tako za krasitev naših vrtov kot tudi (vse bolj) za nego naše kože. V ta namen se še posebno uporablja posebna vrsta vrtnice, ki ji pravimo damaščanska vrtnica (Rosa damascena). Izhaja iz Bolgarije, prepoznamo pa jo po bujnih cvetovih, ki so nežno roza obarvani. Prav ta vrtnica se za nego kože in celjenje uporablja že zelo dolgo, rezultati delovanja pa so dokumentirani in dokazani.
Aktivne učinkovine
Damaščanska vrtnica vsebuje posebne maščobne kisline (olejna in linolejna kislina), ki se uporabljajo za izdelavo eteričnih olj. Te maščobne kisline so zaslužne za to, da ohranjajo našo kožo vlažno in hidrirano. Poleg koristnih maščob pa so vrtnice polne antioksidantov, ki naši koži nudijo zaščito tudi pred močnimi sončnimi žarki. Pripravki iz vrtnice pripomorejo k razdraženi in srbeči koži, saj imajo učinkovite protivnetne snovi, poleg tega pa kožo uspešno poenotijo in po vrhu še zmanjšajo videz por.
Vsestranskost damaščanske vrtnice je res izjemna, primerna je za popolnoma vse tipe kože. Posebno učinkovita pa je pri tistih, ki se borijo s suho in razdraženo kožo. V ta namen je izredno učinkovita uporaba vrtnice v obliki olja. Ta kože ne le navlaži, ampak jo tudi ščiti pred izsuševanjem. Z vrtnico se lahko borimo tudi pred nastajajočim gubicam. Kot že omenjeno, so cvetni listi vrtnic polni antioksidantov in vitaminov. Posebno z vitaminoma A in C, ki sta izredno pomembna pri sintezi kolagena in obnavljanju kože. Vitamin C namreč spodbuja celice pri izgradnji kolagena, kar pomeni pomlajeno kožo, manjše pore in celo olajšanje problemov z aknami. S koncentriranimi izvlečki pa si lahko pomagamo tudi pri celjenju brazgotin in nosečniških strij.
Pri težavah s kožo ali ko želimo naši koži ponuditi nekaj več, je najbolje uporabiti eterično olje vrtnice oz. še bolje olje njenih semen. Na tržišču pa sta ti dve eterični olji najdražji, zato je bolje, da uporabimo izdelke, ki vrtnico že vsebujejo in so izdelani prav v ta namen, da kožo obnovijo, navlažijo in ji povrnejo mladosten videz. Tudi aromaterapija je veja zdravljenja, kjer o vrtnici preprosto ne gre zamolčati. Z vonjem vrtnice si dokazano lahko pomagamo z depresijo in si dvignemo energijo našega vsakdana. Poleg naše kože tako ščiti tudi naš um pred slabo energijo in slabimi mislimi.
Damaščanska vrtnica je preprosto čudovita rastlina, katere uporaba je z dneva v dan bolj raznolika. Sedaj, ko o njej in njenih lastnostih vemo nekaj več, bomo nanjo gledali veliko drugače kot le na vir okrasja in lepote.
Viri:
Herbal dynamics beauty (2021). The beautiful benefits of roses for skin, pridobljeno 6.2.2023 iz: https://www.herbaldynamicsbeauty.com/blogs/herbal-dynamics-beauty/the-many-benefits-of-roses-for-skin.
Rajapakse, T., & Davenport, W. J. (2019). Phytomedicines in the Treatment of Migraine. CNS drugs, 33(5), 399–415. https://doi.org/10.1007/s40263-018-0597-2
Chaiyana, W., Charoensup, W., Sriyab, S., Punyoyai, C., & Neimkhum, W. (2021). Herbal Extracts as Potential Antioxidant, Anti-Aging, Anti-Inflammatory, and Whitening Cosmeceutical Ingredients. Chemistry & biodiversity, 18(7), e2100245. https://doi.org/10.1002/cbdv.202100245
Bayhan, G. I., Gumus, T., Alan, B., Savas, I. K., Cam, S. A., Sahin, E. A., & Arslan, S. O. (2020). Influence of Rosa damascena hydrosol on skin flora (contact culture) after hand-rubbing. GMS hygiene and infection control, 15, Doc21. https://doi.org/10.3205/dgkh000356