Prijavi se
close

Uporabi kodo CSK10 za 10% popusta pri prvem nakupu!

Peteršilj (Petroselinum crispum)

Peteršilj izhaja iz Sredozemlja in sicer so ga v antiki uporabljali že stari Grki, ki so z njim kronali uspešne atlete. Zaradi dolgega časa kaljenja pa se verjeli, da mora peteršilj 7x v Had in nazaj, predenj lahko vzkali. Latinsko ime za peteršilj je Petroselinum crispum, dobesedni prevod besede petroselinum pa bi pomenil zelena, ki raste v skalah.

 

Preračunano na priporočen dnevni vnos hranil (RDA), peteršilj na 100g sveže mase vsebuje 160% vitamina C, 1562% vitamina K, 53% vitamina A in 38% folata. Zaradi teh lastnosti je izredno dober vir vitaminov in antioksidantov ter folne kisline. Največ učinkovin se nahaja v svežem peteršilju, zato vam priporočam, da uživate svežega, kot dodatek raznim jedem. Zaradi velike količine kalija pomaga preprečevati nastanek in razvoj Alzheimerjeve bolezni.

Peteršilj je dober ''očiščevalec telesa'', saj ima diuretične lastnosti, pomaga pri izločanju žolča in žolčnih kamnov. Zaradi diuretičnega delovanja telesu pomaga izločati različne toksine. Žvečimo ga lahko kot osvežilo za dah, pomaga pa tudi pri zniževanju krvnega sladkorja pri diabetesu. Na zniževanje krvnega sladkorja vpliva eugenol, ki ga najdemo v eteričnem olju peteršilja. Eterično olje vsebuje tudi misticin, ki lahko ob stiku s kožo povzroča alergijske reakcije. Največ misticina najdemo v semenih (6%), medtem ko ga je v listi masi le okrog 1%.

Uživanje peteršilja odpravlja vetrove, poveča pa tudi delovanje nadledvične žleze in ščitnice. Je eno izmed najbolj priljubljenih zelišč za zdravljenje prebavnih motenj. Pomaga tudi pri zniževanju previsokega krvnega tlaka, in sicer v ta namen uporabljamo poparek peteršiljevega gomolja.

Sok peteršilja je zelo uporaben kot podpora pri zdravljenju očesnih bolezni in težav, povezanih z menstruacijo. Prisotnost apiola namreč vpliva na uravnavanje estrogena v krvi. Pomaga tudi pri težavah v menopavzi. Zaradi protivnetnega delovanja ga uporabljamo za nanos na mesta pikov žuželk.

Uporabo peteršilja odsvetujem nosečnicam in doječim materam ter bolnikom z ledvičnimi kamni.

Zapis o nasvetih za gojenje peteršilja pa najdeš na tej povezavi