Pljučnik (Pulmonaria officinalis) je zelnata trajnica, ki raste v svetlih, listnatih ali mešanih gozdovih. Najdemo ga tudi na posekah, travnikih in ob gozdnem robu. Razširjen je po vsej Evropi in vse do Azije.
Zraste do približno 30 cm. Listi so ovalni in izraščajo iz korenike na posameznih steblih, so temno zeleni, pokriti z dlačicami in belimi pegami. Na glavnem steblu najdemo do 5 stebelnih listov, ki so manjši od pritličnih, na vrhu stebla pa se razvijejo cvetovi, ki jih lahko opazujemo od marca do maja. Cvetovi so rožnate, vijolične ali modre barve, kar je odvisno od tega, ali je cvet oplojen ali ne. Ko žuželka cvet opraši in posledično oplodi, se v cvetu spremeni pH, kar vodi v to, da se rožnat cvet spremeni v modrega.
Za namene domače lekarne ga lahko nabiramo že zelo zgodaj, saj je ena prvih rastlin, ki zacveti spomladi. Nabiramo liste in cvetoča stebla, ki jih posušimo in najpogosteje uživamo v obliki poparkov. Poparki in čaji nam pridejo prav še posebno takrat, ko se spopadamo z okužbami dihal. Vse pogosteje pa se uporablja tudi kot sveže zelišče.
Čudežna zdravilna rastlina
Pljučnik se je kot zdravilna rastlina uveljavil že veliko prej, posebno vrednost pa so mu začeli pripisovati v začetku 16. stoletja s teorijo, imenovano »doktrina podpisa«. Takrat je namreč veljalo, da rastlina, ki spominja na določen človeški organ, tisti organ tudi zdravi. Pljučnikovi listi z belimi lisami naj bi nekoliko spominjali na pljučno tkivo, zato so to rastlino začeli uporabljati za zdravljenje pljučnih obolenj, kot npr. tuberkuloza, astma, bronhitis in pljučnica. Doktrina podpisa je bila za mnogo rastlinskih vrst razveljavljena. Za pljučnik pa so odkrili in kasneje znanstveno dokazali, da pomaga pri zdravljenju dihalnih obolenj in tudi pri težavah z ledvicami.
Zdravilne učinkovine
Pljučnik vsebuje številne koristne snovi; vitamin C, tanini, flavonoidi (antioksidanti) in polifenoli, ki jih lahko obdelujemo tudi s temperaturo do 200°C. Pljučnik je v zdravstvu izredno vsestranski, deluje protivnetno, pomaga pri celjenju manjših ran in opeklin, deluje kot diuretik in pomaga pri vnetji grla, pri zdravljenju oslovskega kašlja in ostalih pljučnih obolenj. Zaradi prisotnosti antioksidantov pripomore k ohranjanju notranjih organov in k počasnem staranju.
V primeru, da smo zdravi in da zdravilnih učinkovin pljučnika ne potrebujemo, pa si ga lahko naberemo in pripravimo za kak drug namen. S cvetovi lahko popestrimo naše sladice iz listov pripravimo juhe, omake, zeliščno skuto, nekateri ga dodajo celo v testo za palačinke.
Viri:
Chauhan, S., Jaiswal, V., Cho, Y.- L., Lee, H.-J., (2022). Biological Activities and Phytochemicals of Lungworts (Genus Pulmonaria) Focusing on Pulmonaria officinalis. Appl. Sci., 12, 6678.
Group, E. F., (2016). The Lung Cleansing Benefits of Lungwort, Global Healing, pridobljeno 13. 2. 2023 iz: https://explore.globalhealing.com/lung-cleansing-benefits-of-lungwort/
Krzyżanowska-Kowalczyk, J., Pecio, Ł., Mołdoch, J., Ludwiczuk, A., & Kowalczyk, M. (2018). Novel Phenolic Constituents of Pulmonaria officinalis L. LC-MS/MS Comparison of Spring and Autumn Metabolite Profiles. Molecules (Basel, Switzerland), 23(9), 2277.