Prijavi se
close

Uporabi kodo CSK10 za 10% popusta pri prvem nakupu!

Polži – kako se ubraniti sluzastih nadlog?

Brez dvoma so polži in lazarji eden hujših nepridipravov, ki sicer počasi, a strumno in vztrajno napadajo naše vrtove in pridelek. Ti mali sluzasti požeruhi so sposobni v samo 1 obroku (napadu) pojesti večkratnik svoje telesne teže. Izgleda, kot da se pojavijo od nikoder, navadno v času vlažnega in milega vremena. V vročini pa se do noči skrivajo pod kamni, v grmih,… skrivališče najdejo praktično povsod.

 Skozi zgodovino smo se jih z vrtov želeli znebiti na tak ali drugačen način, vendar so se na naše ukrepe vedno uspeli prilagoditi. Vrtnarji in kmetje so jih včasih posipali s soljo. To je bil najpogostejši način s katerim so se želeli ubraniti, a ne za dolgo. Sol se je hitro raztopila in posledično zasolila zemljo okrog rastlin. Danes se jih večina loti ročno s pobiranjem, kar pa je zamudno in v resnici tudi nekoliko gnusno opravilo. Mnogi postavljajo prepreke za katere uporabijo pepel, alge in jajčne lupine, ki delujejo le na nekatere predstavnike polžev, ostalih pa sploh ne motijo.

Pri ugotavljanju čimbolj naravnega načina, da polže preženemo, smo pomislili tudi na to, da ne onesnažimo zemlje in da ne preženemo ostalih živali, ki so na vrtu koristne. V ta namen smo se poglobili v rastline, katerih se polži izogibajo. Polži in lazarji obožujejo rastline z mehkimi in sočnimi listi (solata, bazilika, zelje…), od katerih po prihodu polžev ne ostane kaj dosti. Obstajajo pa tudi rastline/zelišča, ki so izredno aromatična, dlakasta, s trdimi listi, katerih se polži izognejo. Poleg zelišč se polži nikoli ne približajo česnu in čebuli. Priporočljivo je, da ti dve vrsti zasadimo po celotnem robu vrta in tako pripravimo nekakšno prepreko. Zelo učinkoviti odganjalci pa so tudi mnoga zelišča, kot na primer: meta, peteršilj, sivka, ožepek, praprot, mlečki, rožmarin, pelin, žajbelj, čemaž, boraga, kamilica, rman.

Vsa ta zelišča lahko zasadimo v bližino ranljivih rastlin ali pa okrog njih. Še boljše pa je, da z njimi napravimo prepreko okrog celotnega zelenjavnega vrta. To storimo tako, da jih zasadimo ali posejemo po celotnem robu vrta. Da si zagotovimo bolj učinkovito zaščito z rastlinami, pa je najbolje, da jih posadimo oz. posejemo v dveh ali treh vrstah. Tako postavimo prepreko, kateri se polži raje izognejo.

Polže odganjajo tudi cvetoče okrasne rastline, kot so hortenzije, orlice, pelargonije ali njim sorodne krvomočnice. Te polže odganjajo s svojim vonjem in dlačicami, ki jim izraščajo po vseh rastlinskih delih. Tudi te lahko zasadimo na rob vrta in si ga s čudovitim cvetjem še malo popestrimo.

Polže lahko z zelišči preženemo tudi s pripravo zeliščnih prevretkov (čajev), s katerimi ranljive rastline popršimo. To storimo tako, da aromatično zelišče posušimo in ga damo v vrelo vodo in počakamo nekaj minut. Čaj nato ohladimo in ohlajenega popršimo na ogrožene rastline in okrog njih. Močne vonjave eteričnih olj polžem ne ustrezajo, zato se rastlin z opojnimi eteričnimi olji izogibajo. Zaščita pridelka na tak način je precej učinkovita. Nobene potrebe ni po zastrupljanju rodovitne prsti, naš vrt lahko samo malo popestrimo z dišečimi zelišči in opazili bomo tudi lepši pridelek.

 

 

Viri:

Soon, A. (2020). 19 Plants That Repel Slugs and Snails (Resilient and Resistant). BugWiz. Pridobljeno 2. 3. 2023 iz: https://bugwiz.com/plants-repel-slugs-snails/

Campbell-Preston, C. (2017). Are You Being Driven Mad by Slugs and Snails? Here are 7 Plants They Hate. Capital Gardens. Pridobljeno 2. 3. 2023 iz: https://www.capitalgardens.co.uk/blog/driven-mad-slugs-snails-7-plants-hate/

Vanderlinden, C. (2022). 15 Homemade Organic Gardening Sprays That Actually Work. How stuff works? Pridobljeno 2. 3. 2022 iz: https://home.howstuffworks.com/green-living/homemade-organic-gardening-sprays.htm