ZAŠČITIMO SE Z MINERALNIMI FILTRI – KAKO JIH PRAVILNO UPORABLJATI?
Naše bio sončne kreme vsebujejo naravna minerala cinkov oksid in titanov dioksid (brez nano delcev). Ko sončno kremo namažemo na kožo, nanesemo na površino kožo tudi delce cinkovega oksida in titanovega dioksida, ki kožo mehansko zaščitijo pred sončnimi žarki. Če se delci zdrgnejo, sperejo ali kako drugače odstranijo s kože, se s tem lahko zaščita pred soncem zmanjša. Če ste do zdaj uporabljali sončne kreme s kemičnimi UV filtri, morate vedeti da le-te delujejo drugače od mineralnih filtrov. Kemični UV filtri delujejo tako, da se vpijejo v kožo. Zato so lahko v nekaterih primerih obstojnejši, vendar s tem telo hkrati vpije tudi vse kemične spojine. Pri mineralnih filtrih brez nano delcev le ti ostanejo na koži in jo mehansko ščitijo, pozorni pa moramo biti, da kremo enakomerno namažemo in nanos po potrebi obnovimo.
DOZIRANJE SONČNE KREME
Zaščita pred soncem je odvisna od količine nanosa sončne kreme na kožo. Dermatologi priporočajo pol čajne žličke kreme za površino obraza – kremo lahko nanesete tudi v 2 slojih, da se lepše vpije in da dosežete pravo količino zaščite. Praviloma nanos ponovimo po 2-3 urah ali prej, če se krema s kože izpere oz. odstrani.
KAKO POGOSTO NAJ PONOVIM NANOS?
Za učinkovito zaščito ni dovolj, da sončno kremo nanesete samo enkrat (na primer zjutraj), ampak je potrebno nanos ponavljati večkrat na dan. Zlasti po potenju, kopanju ali brisanju z brisačo, izdelek večkrat ponovno nanesite in ohranite zaščito. Ker gre za mehansko zaščito, lahko kremo odstrani tudi na primer: drgnjenje ob nahrbtnik, majico, kapo ipd.
ALI VEŠ, DA IMA KOŽA SVOJE LASTNE MEHANIZME OBRAMBE PRED SONCEM?
Kljub temu, da ob začetku poletja nestrpno pričakujemo sončne dneve, imejmo v mislih, da naša koža pozimi ni bila na soncu in je zanjo prva daljša izpostavljenost soncu šok. Kadar ste prvič v letu na soncu, bodite še posebej pozorni na dovolj obilen nanos kreme in se sončnim žarkom ne izpostavljajte predolgo, da se koža postopoma privadi na nove razmere, začne tvoriti melanin in se tudi sama zaščiti pred soncem.
KAJ SPLOH POMENI SPF?
Sun protection factor – poda čas, koliko dlje ste lahko na soncu, ko nanesete kremo, ne da bi vas opeklo. Torej ob 9 zjutraj je SPF zaščita povsem drugačna, kot na primer ob 13. uri, ko je UV sevanje največje. Tudi ko ste prvič v letu na soncu, vas bo katerikoli faktor zaščitil za manj časa, kot po nekaj dneh izpostavitve soncu, ko se koža nanj navadi. Če vas SPF 50 ob 9 uri zjutraj zaščiti za 2 uri, vas bo okrog 13. ure zaščitil le za dobre pol ure, saj je UV sevanje tako zelo bolj močno. SPF 25 nudi 96% zaščito, SPF 50 pa 98% zaščito, kar velja ob zadostnem nanosu kreme. 100% zaščita ne obstaja – bodimo odgovorni in se soncu izpostavljajmo premišljeno.
UVA IN UVB ŽARKI
SPF poda zaščito pred UVB žarki, pomembna pa je tudi zaščita pred UVA žarki, ki sežejo v globlje plasti kože in jih poškodujejo. Naše kreme imajo poleg UVB tudi UVA zaščito, SPF25 nudi 95% UVA zaščito, SPF 50 pa 97% UVA zaščito
Katarina Kovačič, mag. biotehnol.